Canlı Destek Aç-Kapat

Cinsel işlev bozukluğunu önemseyin!

Erkeklerde 40’lı yaşlardan itibaren cinsel güç azalmaya başlıyor, ileri yaşlarda kendini çok daha fazla hissettiriyor.

Cinsel işlev bozukluklarının görülme oranı , 40’lı yaşlarda % 40, 50’lerde %50,60’larda ise %60 . Sertlik kalitesinin yaşla birlikte azalması çoğu erkek tarafından bir sağlık problemi olarak görülmüyor.

Fakat yapılan  araştırmalar gösteriyor ki, durum hiç de öyle değil. İstanbul Üniversitesi, Üroloji Anabilim dalı Öğretim Üyesi, Prof.Dr. Bülent Alıcı, kalp damar hastalıklarının ilk belirtisinin sertleşme bozukluğu olabileceğini kaydediyor.
Tabi çoğu zaman kişi sertleşme bozukluğunu yaşa bağlıyor.  Çok üstünde de durmayabiliyor. Diyelim 50 yasından itibaren gücü azalmaya başladı. Bunu çok önemsemeyebiliyor. Zaman içinde sertleşme azalmasının doğal olduğunu düşünüyorlar’’.
Prof.Dr. Alıcı, bu problemi yaşayan 10 erkekten sadece 1’nin hekime başvurduğunu kaydediyor.
‘’Bunun nedeni utanma, kaygı duyma ve  çok önemsememe . Ciddi bir hastalık olabileceğini hiçbir zaman düşünmüyorlar’’
Prof.Dr. Alıcı, kalp-damar  hastalıklarının  ilk belirtisinin  neden sertleşme problemi olduğunu da  şöyle açıklıyor:
“Fiziksel olarak kalp damarlarının çapı 3 mm, oysa penise kan götüren atardamarın çapı bunun yarısı kadar. Yani  1,5 mm kadar. Kalp damarının  cidarının kalınlaşması, daralması, kan yağlarındaki yükseklik , tansiyon, sigara gibi nedenlerle ilk penis damarlarından başlıyor. Nedeni de penis damarlarının çapının daha dar olması.”

Prof.Dr. Bülent Alıcı, sertleşme problemi erkeklerde arada bir olmasının ciddi bir sorun olmadığını belirterek, bu durumun 6 ay süre ile devam etmesi halinde mutlaka bir androloji uzmanına gidilmesi gerektiğini söylüyor.

“Sertleşme problemi olan kişi,hekime başvurduğunda sadece sertlikle  ilgili problemini çözmekle kalmıyor. Bu durumun   kalp hastalığının bir öncüsü olduğunu düşünürsek, bir miyokard enfarktüsünden (kalp krizinden) kurtulma şansını da yakalıyor”
Erkekte sertleşmeyi bozan en önemli üç faktörün kan yağlarındaki yükseklik, diyabet ve tansiyon olduğunu kaydeden Prof.Dr.Alıcı, bunların kontrol altında tutulması ile  hem kalp damar hastalıklarının hem de cinsel fonksiyon bozukluklarının önüne geçileceğini kaydediyor.

Kategori: Genel admin tarafından Şubat 5 tarihinde eklendi.

WhatsApp us